
Nu Àr det dags för en repris pÄ en av vÄra favoritresor, men med nÄgra söta nyheter! Vi skippar motorvÀgarna och njuter av vackra smÄvÀgarna hela dagen.
NĂ€r: 2 maj
Samling: Kl. 09:30 pÄ bortersta parkeringen vid Stavsjö Krog och Kafé.
AvfÀrd: Kl. 10:00 rullar vi gemensamt mot dagens Àventyr.
Dagens hÄllpunkter:
âą Ca. 11:00 â Fikapaus i FinspĂ„ng: Vi stannar till vid Coop Viberga för en benstrĂ€ckare och möjlighet till fika och toalettbesök. Man vĂ€ljer sjĂ€lv om tar med fika eller köper den pĂ„ plats.
âą Ca. 11:30 – AvfĂ€rd mot Brunneby Musteri
âą Ca. 12:30 â Brunneby Musteri: Lunchdags! Vi besöker deras fantastiska restaurang och gĂ„rdsbutik. I gĂ„rdsbutiken sĂ„ finns allt frĂ„n fĂ€rsk must till nĂ€rproducerade delikatesser. Ăven hĂ€r vĂ€ljer man sjĂ€lv om man tar med sig egen mat eller Ă€ter i restaurangen.
⹠Ca. 14:00 AvfÀrd mot Lungsbro
âą Ca. 14:15 â Cloetta Butik, Ljungsbro: Vi svĂ€nger förbi chokladbutiken för att fylla bilen med kexchoklad och annat gott direkt frĂ„n fabriken.
âą Kl. 14:45 â HemfĂ€rd: Vi pĂ„börjar den gemensamma turen tillbaka mot Stavsjö via natursköna vĂ€gar.
HÀng med pÄ en dag fylld av körglÀdje, god mat och sötsaker!
VÀlkomna önskar Mia, Hanna och Jonas
P.S. FÀrdvÀgen med Google Maps hittar du hÀr!